Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Folklor nas łączy, a nie dzieli


We wtorek 14 listopada w Pienińskiej Szkole Zawodowej odbyły się warsztaty folkloru prowadzone przez członków Kapeli Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem – Mariana Jarosza, samego Jana Kubika i Izabelę Dusik. Wystąpili oni przed uczniami z krótką prezentacją dotyczącą projektu „Muzyka bez granic”, w którym uczestniczyli.

Młodzież z klas I i III pod opieką pani dyrektor Renaty Kubik, pani Elżbiety Noworolnik i wychowawczyni pierwszaków Agnieszki Stopki zebrała się w auli, gdzie przybyli goście. Pan Jasiek rozpoczął spotkanie od gry na trombicie, którą on sam określa „starodawnym góralskim sms-em”. Następnie dzięki projekcji slajdów i krótkiej prelekcji młodzież poznała założenia projektu „Muzyka bez granic”, w którym uczestniczyła ich nauczycielka – pani Agnieszka: - Projekt zakładał porównanie kultury muzycznej dawnych Rusinów Szlachtowskich ze śpiewem tańcem i muzyką górali pienińskich i Rusinów z pogranicza polsko-słowackiego.

Warsztaty miały pokazać to, co dało się ustalić, odkryć cechy wspólne tych sąsiadujących ze sobą ludów, ale przede wszystkim poszerzyć wiedzę młodzieży na temat terenów, z których pochodzą, w których przebywają – mieszkają, uczą się, które zwiedzają. Zajęcia miały też na celu „rozruszać” uczniów, rozbawić, co chyba się udało. Były i konkursy: nawłócenia nawłoków, łoblykania łonycki, konkurs tańca zbójnickiego, w którym miejsca zajęli kolejno: Jakub Strączek, Michał Zając i Dariusz Mikowski. Krótkim podsumowaniem zajęć było sprawdzenie wiedzy o tym, co wszyscy zapamiętali z warsztatów. Poprawne odpowiedzi nagradzane były upominkami w postaci pamiątkowych zdjęć.

Uczniowie Pienińskiej Szkoły Zawodowej pochodzą z różnych stron Polski, jednak większość z nich są to mieszkańcy Pienin, Spisza, okolic Zakopanego. Ważne jest, aby mieli świadomość własnego pochodzenia i tradycji tych terenów oraz potrafili odnaleźć różnice ale i cechy wspólne dla tych regionów. Jedną z nich jest kultura wołoska, z której wyrosło pasterstwo śpiew i muzyka zarówno pienińska jak i podhalańska.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Stopka.

 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska