Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Andrzejki w internacie 2017


W czwartkowy wieczór 30 listopada w szczawnickim internacie CKiW OHP w Szczawnicy-Jabłonce odbyła się zabawa andrzejkowa.

Żeby polskiej tradycji stało się za dość, pierwszą część imprezy stanowiły różnego rodzaju wróżby: lanie wosku, wróżba ze szpilką w sercu czy magiczne liczby. Największe zainteresowanie wśród wychowanków wzbudziło wróżenie z roztopionego wosku lanego przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Jak się okazuje, jest to zwyczaj już prawie zapomniany. Wielu z uczestników zabawy, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, w ten sposób wróżyli sobie po raz pierwszy. Żaden z uformowanych z wosku „dziwolągów” nie powiedział wiele o przyszłości, ale przecież chodziło głównie o dobrą zabawę J i podkreślenie zwyczaju, o którym Encyklopedia PWN mówi, że: „Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Teraz jest to zabawa dla obojga płci. Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę”.

W drugiej części imprezy młodzież bawiła się na dyskotece. Była dobra muzyka (w roli DJ-a występował głównie Jasiek Marcisz) i tańce, do których młodzież zapraszała również wychowawców. Organizatorem imprezy była szczawnicka Rada Młodzieży CKiW OHP w Szczawnicy-Jabłonce.

 

Agnieszka Stopka

Zdjęcia: Anna Marzec

 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska