Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Ferie ze szkiełkiem w ręku


Ferie w Szczawnicy to czas na to, aby głębiej odetchnąć w pięknej scenerii Pienin, a następnie swoje wrażenia uwiecznić  w sposób trwały za pomocą fotografii lub innej formy plastycznej. Tym razem spotkaliśmy się, by wykonać piękne prace malowane na szkle. Technika ta znana jest prawie tak długo, jak sam sposób wytwarzania szkła i stosowana jest nadal.

Malarstwo na szkle znane już było w starożytności, w Egipcie i Rzymie. Metodę tę wykorzystywano w XIII i XIV wieku w świecie arabskim, głównie w celu maskowania wad powstałych w trakcie produkcji szkła. Pod koniec XIX wieku malowanie szkła stało się ponownie bardzo popularne. Współczesne dekoracje malowane na szkle zgodne są zazwyczaj z ogólnymi trendami w sztuce i cieszą się niesłabnącym popytem na rynku.

Młodzież, która wykazała chęć uczestnictwa w zajęciach plastycznych nie wiedziała co ich czeka. Na początku na słowa o malowaniu na szkle na kilku twarzach malowało się przerażenie, ale do odważnych świat należy i trzeba podejmować wyzwania. Tak więc po kilku minutach wstępu i wyjaśnień młodzież zabrała się do pracy. Zajęcia minęły w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Powstało kilka naprawdę pięknych prac, a niektórzy uczestnicy odkryli w sobie talent oraz sympatię do tego rodzaju twórczości.

Opracowała: Renata Kubik 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska