Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Tradycje tłustego czwartku


W dniu dzisiejszym 28.02.2019r. jak na tradycję Tłustego Czwartku przystało, również u nas w  Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce, filia Jabłonka pojawiły się pyszne pączki. Jednak to prawdziwe „pączkowe” szaleństwo nie byłoby możliwe, gdyby nie nasi wspaniali wychowankowie kształcący się w zawodzie kucharz na naszych warsztatach gastronomicznych. Tradycja ta od lat jest obecna w naszej szkole. To również forma wzbogacania wiedzy naszych wychowanków na temat tradycji i obrzędów ludowych.

W naszej tradycji tłusty czwartek to zawsze ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który poprzedza czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Niegdyś dzisiejsze święto było początkiem Tłustego Tygodnia, czyli czasu wielkiego obżarstwa. Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami, słoninę. Dlatego też ostatnie dni karnawału nazywano wtedy mięsopustem, zapustem lub ostatkami. Należało najeść się do syta i wybawić przed zbliżającymi się 40 dniami postu, kiedy katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość i umiarkowanie także w jedzeniu i piciu.

Dzisiaj nasza tradycja ogranicza się do pączków, oponek  i faworków. Mamy nadzieję, że „pączkowa” dawka kalorii wyjdzie wszystkim jednak na zdrowie i nikt nie będzie narzekał na ból brzucha.

 

Pedagog: Danuta Dziurczak 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska