Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczawnicy


VII edycja „ Biegu Tropem Wilczym - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.”
 
3 marca 2019 odbyła się VII już edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych- Tropem Wilczym. Bieg odbył  się w 360 miastach w Polsce.  Głównym organizatorem była Fundacja Wolność   i Demokracja. W tym roku, po raz drugi, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP zorganizowało bieg w Szczawnicy. Po raz kolejny oddano hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. 
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 w kościele pw. Św. Wojciecha BM w Szczawnicy, gdzie odprawiono Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. Początek biegu i meta miały miejsce na placu przy PKL  w Szczawnicy. O godzinie 11.30 nastąpiło uroczyste otwarcie tego wydarzenia i   odśpiewano hymn państwowy. Wszystkich uczestników, zaproszonych gości powitał Dyrektor Centrum- pan Jan Jurek. Głos zabrali również:  Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica- pan Grzegorz Niezgoda, Sekretarz Urzędu Gminy Ochotnica Dolna- pani Elżbieta Łojas- Jurkowska, Radni Powiatu Nowotarskiego- pan Jan Komorek oraz pan Tomasz Hamerski. W organizacji imprezy pomógł również samorząd Miasta i Gminy Szczawnica poprzez zabezpieczenie tras przez druhów OSP Szczawnica , Straż Miejską i opiekę GOPR-u oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Dla uczestników biegu przygotowano dwie trasy. Pierwsza na dystansie 1963 m, będąca symbolem daty i śmierci ostatniego z pośród żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps ”Lalek”.   Druga trasa mierzyła ok. 4 km. Patronat honorowy oraz nagrody dla zwycięzców ufundowali Anna Paluch - Poseł na Sejm, Jan Hamerski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Wójt Gminy Ochotnica Dolna oraz CKiW OHP Szczawnica.  W zawodach uczestniczyło blisko 100 zawodników. Zmagania sportowe przebiegały sprawnie i o godzinie 13.15 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród. 
Zwycięzcy tegorocznego biegu:
1963m - I miejsce – Maciej Knutelski, II miejsce – Michał Morawczyński, III miejsce – Antoni Plewa
4km - I miejsce – Błażej Knutelski, II miejsce - Mateusz Urban, III miejsce – Krzysztof  Ziemianek.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy biegu dostali pamiątkowe medale. Na zakończenie scenkę historyczną z udziałem partyzantów przedstawiła zebranym grupa rekonstrukcyjno- historyczna "Żandarmeria". W trakcie zawodów można było także obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom - żołnierzom wyklętym, którą przygotowała młodzież Centrum. Wystawa upamiętniała walczących z władzą ludową w latach 1945-1963.
Dla wszystkich uczestników i kibiców kuchnia CKiW przygotowała żołnierską grochówkę i gorącą kawę i herbatę. Wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, partnerom i gościom dziękujemy za przybycie na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 
Katarzyna Mastalska
Anna Marzec

 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska