Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Świetny występ Weroniki Sproch


We wtorek 12 marca w Kinoteatrze Pieniny w Szczawnicy odbył się XV Konkurs Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika Dzwona. W kategorii –gawęda- jury I miejsce przyznało Weronice Sproch, wychowance szczawnickiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP i uczennicy III klasy Pienińskiej Szkoły Branżowej, jak się okazuje, urodzonej gawędziarce.

Mimo, iż Weronika po raz pierwszy w tej roli reprezentowała szczawnickie CKiW, spisała się bardzo dobrze i jeszcze po występie odbierała gratulacje za swoje zdolności aktorskie i prezencję na scenie. Weronika pochodzi ze Sromowiec, ale poradziła sobie z gwarą szczawnicką i archaicznym stylem Michała Słowika Dzwona. Gawęda, którą opowiedziała nosiła tytuł „Na mój dusiu nie powię” i dotyczyła „babskiego” plotkowania. Była to humorystyczna historia, odebrana przez publiczność z przymrużeniem oka.

Autor gawędy - Michał Słowik-Dzwon urodził się 18 stycznia 1907 w Szczawnicy. Zmarł 27 sierpnia 1980 również w Szczawnicy. Był polskim poetą i dramaturgiem, samoukiem. Uznawany jest za najwybitniejszego poetę pienińskiego. W jury oprócz Elżbiety Wiercioch pani prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan, zasiedli: Tomasz Słowik – bratanek Michała spod Dzwona oraz Michał Polaczyk (Kącol) - prawnuk innego szczawnickiego poety i pisarza ludowego Jana Polaczyka.

Organizatorem XV jubileuszowego Konkursu Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika Dzwona był Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Związek Podhalan Oddział Pieniński. W tym roku, fundując nagrody, do organizacji konkursu przyczynił się PKO Bank Polski. Gospodarzem wydarzenia była Alina Lelito – dyrektor MOK Szczawnica.

wychowawca

Agnieszka Stopka 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska