Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Lekcja patriotyzmu na Przysłopie


Dnia 3 maja, jak co roku, młodzież Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy oraz mieszkańcy Szczawnicy i okolic, przedstawiciele szczawnickiego samorządu, szkół i innych lokalnych organizacji uczcili rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja na Przysłopie. Tegoroczne uroczystości odbyły się w deszczowej pogodzie i niewątpliwie ta niesprzyjająca aura miała duży wpływ na frekwencję osób uczestniczących w tym patriotyczno - kościelnym wydarzeniu.

Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego pod pomnikiem poległych  partyzantów. Następnie delegacje władz samorządowych, organizacji pozarządowych, instytucji oraz szkół  złożyły pod pomnikiem wiązanki i znicze. Po tej ceremonii uczestnicy uroczystości udali się do kaplicy w orszaku prowadzonym przez konny oddział eskorty honorowej. Patriotyczną Mszę Św. poprzedził występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy oraz tradycyjne spalenie makiety domu Fijasów.

W czasie wojny Przysłop był kryjówką m.in. partyzantów AK z oddziału „Wilk”. Był też miejscem, gdzie w latach 1943–1944 rozgrywały się dramatyczne wydarzenia. Tam właśnie w grudniu 1944 roku z rąk Niemców zginęła rodzina Fijasów. Na pamiątkę wydarzeń sprzed 70 lat, co roku w dniu 3. maja odbywają się uroczystości patriotyczne. Organizatorem tychże uroczystości są okoliczne oddziały Związków Podhalan - ze Szczawnicy, Łącka i Jazowska. 

 

Wychowawca

Renata Kubik

 

Zdjęcia

Krzysztof Porębski

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska