Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Tropem Wilczym 2020

„Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej i życia nie szczędzić.”

 W. Pilecki

1 marca 2020 roku w ponad 370 miastach na terenie całego kraju odbyła się VIII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, w której wzięło udział około 75 tysięcy biegaczy. Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

W tym roku w ogólnopolską akcję upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych włączyło się po raz kolejny Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Jaworkach. O godzinie 11.00 na terenie Jasielnika – własności p. Anny Kity, w Rezerwacie Biała Woda, oficjalnie rozpoczęto Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Szczawnicy. Na rozpoczęcie Biegów odśpiewano hymn państwowy a wszystkich uczestników tegorocznej edycji przywitał Dyrektor Centrum- pan Jan Jurek. Wśród zaproszonych gości  obecni byli: poseł na Sejm RP Anna Paluch, senator RP Jan Hamerski, pod których Honorowym Patronatem odbywały się biegi, radny powiatu nowotarskiego Tomasz Hamerski, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. W organizacji imprezy pomógł samorząd Miasta i Gminy Szczawnica poprzez zabezpieczenie tras przez druhów OSP z Szczawnicy oraz Jaworek , Straż Miejską i GOPR-u oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. 

Dla uczestników biegu przygotowano w tym roku dwie trasy. Pierwsza na dystansie 1963 m, będąca symbolem daty i śmierci ostatniego z pośród żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps ”Lalek”. Druga trasa mierzyła ok. 5 km. Warunki pogodowe nie były sprzyjające, jednak nasi zawodnicy sprawnie i bezpiecznie dotarli do mety, gdzie czekał na każdego medal oraz pamiątkowe materiały. 

 

Patronat honorowy oraz nagrody dla zwycięzców ufundowali: Anna Paluch - Poseł na Sejm, Jan opiekę Hamerski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Wójt Gminy Ochotnica Dolna, CKiW OHP Szczawnica oraz radni powiatowi Jan Komorek oraz Tomasz Hamerski. W zawodach uczestniczyło blisko 100 zawodników. O godzinie 13.30 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.

Zwycięzcy tegorocznej edycji biegu: 

Kobiety 1963m Mężczyźni 1963m
Martyna Hryc Błażej Knutelski
Natalia Ligas Damian Szczepaniak
Aleksandra Janc Adam Kozik
Karolina Hryc Krzysztof Litwiak
Kinga Hełdak Krystian Ziemianek
Kobiety 5 km Mężczyźni 5 km
Urszula Dulak Kewin Dunaj
Anna Dulak Karol Sioła
Gabriela Urbaniak Miłosz Opiła

Na zakończenie scenkę historyczną z udziałem partyzantów przedstawiła zebranym grupa rekonstrukcyjno - historyczna "Żandarmeria". W trakcie zawodów można było także posłuchać prezentacji przygotowanych przez młodzież Centrum oraz obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom - żołnierzom wyklętym.

Dla wszystkich uczestników i kibiców kuchnia CKiW przygotowała smaczny bigos, gorącą kawę i herbatę. Biegi odbywały się pod patronatem medialnym radia RDN Nowy Sącz, gazety „Z Doliny Grajcarka”, Tygodnika Podhalańskiego oraz portal Pieninyinfo.

Wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, partnerom i gościom dziękujemy za przybycie na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

 

 

Opr. Kierownik Internatu

Katarzyna Mastalska

 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska