Centrum Kształcenia
i Wychowania OHP
w Szczawnicy - Jabłonce


ul. Szlachtowska 75b 
34-460 Szczawnica 
tel./fax (18) 262-27-80

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej

     
     

 

Słów kilka o Covid-19


Koronawirus, który pod koniec 2019 roku pojawił się w Chinach, był odpowiedzialny za wywołanie epidemii  w mieście Wuhan, w prowincji Hubei. Ten tajemniczy wirus  oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID- 19.

Zgodnie z tym co podaje WHO koronawirusy to duża rodzina wirusów, które powodują różne choroby. Może to być zwykłe przeziębienie, niestety także poważniejsze schorzenia jak zespół oddechowy czy ciężka niewydolność oddechowa (SARS).  Do najczęstszych objawów choroby zaliczamy gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem .  Podobnie jak przy grypie,  chorobie mogą towarzyszyć także bóle mięśni i zmęczenie.  Jednak pierwsze wzmianki o koronawirusie i doniesienia z Chin mówiły o pojawiających się problemach ze strony układu pokarmowego, a zatem kłopotów z trawieniem .

Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że podstawową ochroną przed infekcją koronawirusem jest  zachowanie zasad higieny osobistej. Częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem czy stosowanie płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu to działania profilaktyczne, które mogą zminimalizować ryzyko zachorowania. Dbając  o higienę rąk eliminujemy wirusy, które mogą  znajdować się na dłoniach, a następnie dostać się do organizmu po przez dotknięcie nosa, oczu lub ust.

Obowiązujący od wczoraj nakaz zakrywania ust  i nosa to działania mające zminimalizować ryzyko zarażenia i rozprzestrzeniania się wirusa. Wbrew temu , co krąży gdzieniegdzie w Internecie, maseczki nie są obowiązkowe. Twarz można zakryć czymkolwiek. Można wykorzystać w tym celu maseczkę, lecz równie dobrze może to być szal czy chustka. Wybierzmy to co dla nas wygodniejsze aby mieć dostęp do powietrza.

Obecna sytuacja jest trudna dla całego społeczeństwa, ale tylko dostosowując się do wprowadzanych nakazów możemy stawić opór  w walce z chorobą.  Wykorzystajmy  ten czas na pogłębienie relacji z bliskimi, doceńmy to co mamy i bierzmy czynny udział z przedsięwzięciach i konkursach proponowanych przez CKiW.

 

Pedagog

Marta Halman 

Ilość odsłon:
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska